Переселенець з Криму, який знайшов себе у Харкові, відверто про проблеми з житлом і програму «Доступне житло»

Перед людьми, що освоюються на новому місці, постають два основних питання: де і на які кошти жити? Переселенець Юрій – про реалії житлової проблеми.

Юрій народився в Криму, де закінчив школу та отримав вищу освіту. У 2014 році, через всім відомі обставини, прийняв рішення переїхати для постійного проживання в Харків, де живе зі своєю родиною – дружиною та трьома дітьми.

З якими проблемами Ви зіткнулися?

Проблем з роботою у нас не виникало. Ми не стикалися з роботодавцями, які б упереджено ставилися до кандидата на посаду чи працівника через його приналежність до категорії внутрішньо переміщених осіб. Що стосується житла, то проблем з можливістю взяти жило в оренду також нема. Однак, його вартість – це чималенька стаття витрат і орендоване житло не додає впевненості в стабільності завтрашнього дня. Навіть тимчасова втрата роботи будь-якого з членів родини може викликати суттєві труднощі в оплаті оренди.

А власне житло, навпаки – це фундамент повноцінного включення особи у соціальне та трудове життя з повною віддачею. Однак, через високу вартість нерухомості, придбати власне житло на сьогодні можуть далеко не всі громадяни, тим більш ті з них, хто вимушений заново будувати життя на новому місці і не мають заощаджень.

Ви стоїте в черзі на власну оселю?

В 2017 в Україні було введено в дію програму «Доступне житло» в рамках якої передбачено відшкодовування за рахунок державного бюджету внутрішньо переміщеним особам 50% вартості придбаного ними житла.

Ми з дружиною вирішили подати документи для участі в цій програмі одразу після її впровадження. Так, в 2017 році ми подали документи і встали в чергу на участь в програмі, а вже в 2018 році підписали договір із забудовником щодо придбання житла. І в квітні 2020 року ми отримали ключі від квартири в новобудові.

Ви активно виступаєте за відновлення фінансування програми «Доступне житло». Розкажіть про свою позицію.

В Державному бюджеті на 2020 рік також було передбачено 100 млн. грн. на надання державної підтримки для будівництва (придбання) доступного житла. Однак, в квітні 2020 року було внесено зміни, згідно з якими з Державного бюджету на 2020 рік повністю видалено раніше передбачені видатки на реалізацію програми «Доступне житло».

Я через власний досвід переконався, що «Доступне житло» – це перевірений часом дієвий механізм державної підтримки переселенців і учасників АТО/ООС у вирішенні ними житлового питання. Проте, на жаль, без фінансової складової цей механізм залишається без руху і в результаті тисячі сімей так і залишаються незабезпеченими власною житловою площею.

Впевнений, що держава не має залишатись осторонь проблем людей, що своїми діями не перший рік доводять їй свою відданість і підтверджують своє бажання жити та працювати задля її подальшого зміцнення та розвитку.

Я, в свою чергу, також хочу допомогти людям, що були вимушені залишити власні домівки, щоб жити в Україні. Тому запрошую всіх небайдужих співгромадян приєднатися до нашої ініціативи і підтримати своїм підписом петицію на ім’я Президента України про відновлення фінансування програми «Доступне житло».

Посилання на петицію: https://petition.president.gov.ua/petition/103226

Матеріал створено в рамках проекту «Reach Out», який реалізує «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» (Мережа розвитку) у партнерстві з «Comparative Research Network EV» за фінансовою підтримкою Міністерства закордонних справ Німеччини.

Ганна Тимошенко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *