Вибори 2020: що повинен знати виборець?

В Україні в 2020 році обиратись та рахуватись депутати за новими правилами. Що повинен знати звичайний пересічний виборець?

Допомагає розібратись нам у цьому питанні голова Івано-Франківської обласної ради, свободівець Олександр Сич:

Введена нова виборча система за новими відкритими партійними виборчими списками. І на сьогоднішній день висуватися по партійних списках потрібно до всіх органів влади, в тому числі і на посади міських голів всіх починаючи від 10 000 виборців. У таких списках буде діяти два принципи:

Виграє той, кому довіряє виборець;

Виграє той, кого ставить партія.

Виборець отримує бюлетень у якому буде писатись назву партії, лідер, тобто перший номер списку, і всі кандидати у цьому окрузі. Виборець повинен вибрати партію, поставивши галочку. Поруч з галочкою потрібно вписати номер кандидата. Ви розумієте, навіть, старші люди їм важко буде обводити лінії цього трафарету. У кращому разі, людина, не обводячи просто напише 6, 5, а в іншому разі проголосує за партію та не вкаже номера… Але це не біда. Голоси врахуються.

У цьому окрузі всі кандидати, які набрали 25% від виборчої квоти, незалежно, де вони знаходяться в списку просуваються вверх. І там розставляються відповідно до того, хто з них скільки набрав. Що таке виборча квота?

Виборча квота – це всі виборці. які проголосували лише за прохідні партії, тобто за ті партії, які наберуть 5 і більше відсотків голосів. І потім ці голоси діляться на кількість депутатських місць. У нас явка на вибори не висока, скажімо 50-55%. Ви можете порахувати свою виборчу квоту. Голос виборця, який проголосував за не прохідну партію пропадає. Потім для того, щоб потрапити вгору потрібно набрати 25 % і вище виборчої квоти. А тоді в окрузі всі голоси, які набрала партія діляться на виборчу квоту і визначається кількість кандидатів, які стають депутатами. Якщо кількість буде не точною то залишок піде на загальний список. І тоді ті, хто пройшов по округах стане депутатами, а хто не пройшов по округах, а він у верхній частині, то він за рахунок цих залишків з кожного округу стане депутатом.

Люди мають розібратися як голосувати, щоб їх голос не пропав. Вони мають в бюлетені знайти партію, яка їм подобається, поставити галочку. Другий крок: серед кандидатів цієї партії знайти того, хто їм подобається і в іншому віконечку ввести трафаретом його номер у списку.

Євген Ткаченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *